Alla kontaktuppgifter och telefonnummer

    Telefonväxel och adresser

    SEB

    Telefonväxel: +358961628000
    Fax: 09 171 056

    Telefonväxeln är öppen vardagar kl. 8.30–16.00.

    Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) Helsingforsfilialen

    Postadress: PB 630, 00101 Helsingfors

    Besöksadress: Södra Esplanaden 18, 00130 Helsingfors

    Faktureringsadress: PB 588, 00021 Laskutus

    FO-nummer: 0985469-4

    Kapitalförvaltning

    Kundbetjäning

    Telefonväxel: +358961628000

    Kundtjänst: +358913155388

    E-post, grupp: kapitalforvaltning@seb.fi

    Kundrespons: palaute@seb.fi

    Private Banking

    Head of Private Banking: Mika Koskinen, +358913155324, mika.koskinen@seb.fi

    Private Banking: +358913155500

    Fax: +358913155444

    E-post, grupp: privatebanking@seb.fi

    Institutionell kapitalförvaltning

    Direktör: Tommi Rajala, +358913155292, tommi.rajala@seb.fi

    Investment Management

    Chef: Antti Katajisto, +358913155346, antti.katajisto@seb.fi

    Fund & Manager Research

    Chef: Pekka Larkomaa, +358913155260, pekka.larkomaa@seb.fi

    SEB Investment Management AB, Helsingforsfilialen

    Postadress: PB 630, 00101 Helsingfors
    Besöksadress: Södra Esplanaden 18, 00130 Helsingfors

    Telefonväxel: +358961628000
    Fax: +358913155222
    FO-nummer: 2898783-9

    Företag & institutioner

    Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) Helsingforsfilialen

    Postadress: PB 630, 00101 Helsingfors
    Besöksadress: Södra Esplanaden 18, 00130 Helsingfors
    Faktureringsadress: PB 588, 00021 Laskutus
    Tfn: +358961628000 (växeln betjänar vardagar kl. 8.30-16.00)
    Fax: (09) 171 056
    FO-nummer: 0985469-4

    SEB Leasing Ab

    PB 630, 00101 Helsingfors
    Besöksadress: Södra Esplanaden 18, 00130 Helsingfors
    Faktureringsadress: PB 570, 00021 Laskutus
    Tfn: +358961628000 (växeln betjänar vardagar kl. 8.30-16.00)
    Fax: (09) 616 280 69
    FO-nummer: 0763414-5

    Verkställande direktör: Timo Ahonen, +358961628148, timo.ahonen@seb.fi

    Large Corporates & Financial Institutions Coverage

    Corporate Coverage: Jouni Järviluoma, +358504612215, jouni.jarviluoma@seb.fi
    Real Estate Coverage: Juho Puhakainen, +358503760592, juho.puhakainen@seb.fi
    Financial Institutions Coverage: Ruut Pihalva, +358961628353, ruut.pihlava@seb.fi

    Markets Helsinki

    Head of Markets: Jussi Lepistö, +358961628521, jussi.lepisto@seb.fi

    Head of Corporate Sales: Jussi Lepisto, +358961628521, jussi.lepisto@seb.fi
    Head of Institutional Sales: Kimmo Vuorinen, +358961628576, kimmo.vuorinen@seb.fi
    Head of Structured Products: Otto Heiskanen, +358961628648 otto.heiskanen@seb.fi

    Head of Equities: Jari Vikström, +358961628719, jari.vikstrom@seb.fi
    Head of Securities Research: Jutta Rahikainen, +358961628713, jutta.rahikainen@seb.fi

    Transaction Services

    Head of Transaction Services: Mikko Sola, +358961628087, mikko.sola@seb.fi

    Client Support

    Cash Management, +358961628177, cm.clientservices@seb.fi
    Trade Finance, +358961628340, tf.clientservices@seb.fi

    Investor Services

    Head of Investor Services: Jopi Sairio +358961628251, jopi.sairio@seb.fi 
    Head of Client Services: Salla Kantinkoski +358961628238, salla.kantinkoski@seb.fi

    Corporate Finance

    Head of Corporate Finance: Tuomo Vähäpassi, +358961628135, tuomo.vahapassi@seb.fi

    SEB Kort

    Diners Club Finland, Diners Club Nordic AB:s filial

    Postadress: 00036 Diners Club
    Besöksadress: Södra Esplanaden 18, 00130 Helsingfors
    FO-nummer: 2331963-9

    Anmälan om förkommet kort (24h): 080095555

    Medlemsservice

    Diners Club Classic: +358969399370
    Diners Club Premium: 0207990110
    SAS EuroBonus Diners Club: +358969399370
    Finnair Plus Diners Club: 0206300010
    Fax: 09 6939 9399

    Affärstjänster

    Telefon: +35896939 9334
    Fax: 09 6939 9471
     Säkerhetsverifiering (24h): 0800 9 5555
    www.dinersclub.fi

    SEB Kort Bank AB, Helsingfors filial

    Postadress: PB 1085, 00101 Helsingfors
    Besöksadress: Södra Esplanaden 18, 00130 Helsingfors
    FO-nummer: 1597729-5

    Anmälan om försvunnet kort (24h): 0800155777

    Eurocard Gold & Eurocard Corporate Gold

    Kundbetjäning: +358969399301
    Fax: 09 6939 9306
    www.eurocard.fi

    Finnair Plus MasterCard

    Kundbetjäning: 0206300020

    SAS Eurobonus World MasterCard

    Kundbetjäning: 0206300060

    SEB Life International

    Postadress: PB 953, 00101 Helsingfors

    Kundtjänst

    Telefon: 0800 90805, kundbetjäningen i Irland svarar på samtal, numret är avgiftsfritt 
    Fax: 0800 9 8288

    E-post: life.finland@seb.fi

    SEB Life International