Hoppa till innehållet

Från och med början av år 2027 tillämpas det nya skatteavtalet mellan Finland och Frankrike

Det nya skatteavtalet mellan Finland och Frankrike börjar tillämpas den 1 januari 2027. Avtalet, som undertecknades år 2023, trädde officiellt i kraft den 28 augusti 2026 och ersätter det tidigare skatteavtalet mellan länderna.

Det nya skatteavtalet innehåller ändringar bland annat vad gäller beskattningsrätten för pensioner, definitionen av fast driftställe, beskattningen av dividendinkomster samt metoden för undanröjande av dubbelbeskattning.

En betydande förändring gäller dividendinkomster. Enligt det nya skatteavtalet får källstaten som huvudregel ta ut en källskatt på 15 procent på dividender. Under det tidigare skatteavtalet var den allmänna källskattesatsen i praktiken 0 procent för dividendbetalningar mellan Finland och Frankrike.

I det nya skatteavtalet övergår man från undantagandemetoden till avräkningsmetoden för att undanröja dubbelbeskattning. I praktiken innebär detta att om en inkomst beskattas både i källstaten och i hemviststaten, avräknar hemviststaten den skatt som betalats i källstaten i enlighet med bestämmelserna i skatteavtalet. Ändringen kan påverka beskattningen av exempelvis dividender, löneinkomster, hyresinkomster och överlåtelsevinster.

Dessutom utvidgar avtalet ländernas beskattningsrätt genom att pensioner från privat sektor samt pensioner som grundar sig på frivilliga pensionsförsäkringar i fortsättningen kan beskattas även i den stat från vilken pensionen betalas ut. Enligt det tidigare skatteavtalet hade Finland beskattningsrätt endast till pensioner som erhållits från den offentliga sektorn.

Upp