- Vår bedömning är att ECB sänker styrräntan med 0,25 procentenheter i april, säger Jussi Hiljanen, chefsstrateg på SEB.
Den senaste tidens händelser ger stöd åt SEB:s prognos om stegvisa räntesänkningar vid kommande möten. Samtidigt väntas centralbanken upprepa det tidigare mantrat att rådande data avgör och att man håller fast vid den pågående minskningen av balansräkningen.
- Vi räknar fortfarande med att ECB sänker inlåningsräntan till under neutral nivå, ned till 1,50% i september. Den senaste tidens händelser har gett stöd åt vår syn, men räntesänkningarna under de kommande månaderna kommer att behöva backas upp med ekonomisk data, säger Hiljanen.
Flera av ECB:s rådsledamöter övervägde helt klart en paus i räntesänkningarna tidigare under vårvintern, men situationen ändrade i samband med Trumps tillkännagivande om tullar den 2 april. Sedan dess har makromiljön förändrats avsevärt och tillväxt- och inflationsriskerna är nu nedåtriktade.
Tullarnas negativa effekter på tillväxten, ökad osäkerhet och ny statistik som visar att den gynnsamma inflationstrenden i euroområdet fortsätter har stärkt förväntningarna om ytterligare en räntesänkning med 0,25 procentenheter den 17 april.
För mer information, kontakta:
Jussi Hiljanen
+46 70 772 3167
jussi.hiljanen@seb.fi