Hoppa till sökfunktionen Hoppa till innehållet

Skidstavar av bambu - Lumisnow vann pris för bästa affärsidé i Våga vara företagsam tävlingen

Finlands största evenemang och tävling för unga företagare, Våga vara företagsam, kulminerade i april i Helsingfors. Totalt 54 företag och cirka 200 ungdomar från grundskolor, gymnasier och högskolor från hela landet deltog i den stora finalen. SEB:s titelpris, Bästa affärsidé, vanns av Lumisnow UF.   

På finalen presenterade de unga UF-företagarna sina produkter eller tjänster på ett heldagsevenemang i köpcentret Tripla. Till finalen hör även en muntlig säljpresentation av alla deltagande företag. NYT-företagen intervjuades och bedömdes av en jury bestående av yrkesverksamma inom näringsliv och utbildning. Vinnarna av huvudpriset får chansen att representera Finland i European Entrepreneurship Championship i Aten. Utöver huvudpriset utsågs vinnare i 11 olika kategorier bland de unga företagarna.  

Priset för bästa affärsidé, som delas ut av SEB, vanns av företaget Lumisnow UF från Jakobstads gymnasium.   

Skidstavar av bambu bästa affärsidé 

Företagets affärsidé är att sälja produkter för skidåkare och då särskilt skidstavar gjorda av bambu. Det hela började med tre vänner som ville kombinera sin passion för skidåkning med sitt intresse för entreprenörskap. Så här svarar företagarna efter att ha hunnit smälta segern.

Grattis till vinsten av priset ”Bästa affärsidé” som ni vann i stor konkurrens! Har ni blivit firade i skolan för framgången?

- Tack så jättemycket! Vi är väldigt glada att ha vunnit SEB:s pris för bästa affärsidé. Vi har inte blivit firade officiellt i skolan men vi har fått väldigt många gratulationer av lärare och studerande.

Varifrån fick ni idén att göra skidstavar av bambu?

- Vi delar alla ett gemensamt intresse för slalomåkning och har alla en vilja att göra vår planet lite grönare, det är egentligen därifrån det tog fart. Vi började utforska skid- och skidstavsmarknaden och märkte snabbt att vi kunde ha en stor chans att konkurrensutsätta om vi började tillverka och sälja premium stavar till ett inte så premium pris, vilket enligt oss utgör vår "blue ocean" på marknaden. Bambu är också ett av de träslag som binder mest koldioxid under sin livstid vilket gjorde vårt val ännu klarare.

Ni har gått kursen Ett år som företagare i skolan. Vad är det viktigaste ni har lärt er under kursen?

- Vi har lärt oss självklara saker som marknadsföring, bokföring och hur man säljer. Men det viktigaste vi har lärt oss, som vi också kommer att ta med oss vidare efter denna kurs, är vikten av överenskommelser, alltså att hålla det man lovat, inte bara till kunden men också till varandra inom teamet, man måste kunna lita på varandra och vi känner nog att vi har uppnått en ny nivå av tillit inom teamet.

Ert företag har startat som ett skolprojket, men har ni planer på att fortsätta driva företaget?

- Det är nog i planerna för oss att starta aktiebolag inom en snar framtid för att kunna skala upp vår verksamhet och komma ut på den europeiska marknaden. Vi skulle också vilja utöka vårt sortiment till nästa säsong.

En fullträff ur domarperspektiv

Som SEB:s representant och domare fungerade Nina Calonius.   

- Lumisnow har en väl genomtänkt affärsidé med starkt miljöfokus. En snygg och innovativ produkt med hög kvalitet och konkurrenskraftiga priser. Presentationen var profsig, trespråkig och företagarna har ett tydligt driv och förståelse för marknaden, lönsamhet och ekonomiska nyckeltal, analyserade Calonius. 

- Finalen var välorganiserad både för de tävlande och för domarna. Den här typen av tävlingar är utmärkta tillfällen för unga entreprenörer att nätverka och utveckla sina affärsfärdigheter, och att få värdefull feedback och stöd från experter. För domarna var det en oförglömlig dag. Ungdomarnas energi och kreativitet var imponerande. Det var inspirerande att se dem anta utmaningen och presentera sina uppfinningsrika lösningar, säger Calonius. 

SEB stöttar entreprenörskap  

Tävlingen Våga vara företagsam arrangeras av organisationen Ung företagsamhet och ekonomi NYT. Deltagarna har i sina skolor genomfört kursen Ett år som företagare. De bästa företagen har via regionala semifinaler tagit sig hela vägen till finalen som årligen går av stapeln i Helsingfors i april.   

SEB är en samarbetspartner till Ung företagsamhet och ekonomi NYT och har i flera år stöttat utbildning i entreprenörskap för barn och unga.  

Här kan du läsa mera om årets tävling 

Lumisnows hemsida: lumisnow.fi 

Upp Upp